You are here
Home > JoeMonster > Ciekawostki > 10 Ciekawostek na temat Antarktydy

10 Ciekawostek na temat Antarktydy

Niektórzy myślą, że po Antarktydzie za pingwinami biegają sobie niedźwiedzie polarne, a określenia „pustynia” używa się tam w odniesieniu do wiecznej zmarzliny, ale ile jest w tym prawdy?

 

#1. Dopiero w 1820 roku odkryto Antarktydę jako kontynent.

PC03_antarktyda_01

Wcześniej uważano, że może być to tylko zbiór wysepek. W 1820 roku do wybrzeży Antarktydy dotarły jednocześnie trzy wyprawy: Marynarka Brytyjska, Marynarka Rosyjska i łowca fok z Connecticut. Pierwsze lądowanie rok 1895.

#2. Argentyński rząd uważa, że część Antarktydy należy do Argentyny.

PC03_antarktyda_02

Na swoich mapach oznacza ten fragment mianem „Antarktyda Argentyńska” – za właścicieli tego samego miejsca uważają się także Chile i Wielka Brytania. Na inne rejony Antarktydy zęby ostrzą między innymi Australia, Nowa Zelandia, czy Chile.

*Zainteresowana jest też Francja – co złośliwsi twierdzą, że barwy Antarktydy są w końcu zupełnie naturalnymi barwami Francji.

#3. Lekarze chcący pracować na Antarktydzie muszą poddać się wcześniej operacji usunięcia wyrostka robaczkowego.

PC03_antarktyda_03

Ze względów bezpieczeństwa lekarze stacjonujący na Antarktydzie objęci są szeregiem wymogów. Powinni między innymi pozbyć się wyrostka robaczkowego, bo najbliższy lekarz mogący wykonać operację mógłby po prostu nie zdążyć. Ciekawostką jest, że w 1961 roku rosyjski lekarz ze stacji Novolazarevskaya z pomocą dwóch członków załogi usunął sobie wyrostek robaczkowy obserwując swoje ruchy w lustrze. Operacja powiodła się i po dwóch tygodniach wrócił do codziennych zajęć.

Często można spotkać się z informacją, że każdy członek ekspedycji na Antarktydę musi usunąć sobie zęby mądrości i wyrostek. Nie jest to prawda, aczkolwiek szereg wymogów medycznych należy przed wyjazdem spełnić i jest to między innymi przegląd dentystyczny wykonany nie dawniej niż 6 miesięcy przed wyjazdem na biały kontynent.

#4. Na powierzchni Antarktydy znajdują się suche pustynie

PC03_antarktyda_04

Mogłoby się wydawać, że jest to nieco cieplejszy rejon – nic bardziej mylnego, średnia roczna temperatura wynosi tam -20 °C, a roczne opady nie przekraczają 20 mm – jest to jedno z najbardziej suchych miejsc na ziemi. Zupełnie przy okazji warto wspomnieć, że najniższa zarejestrowana na ziemi temperatura to 89.2 °C zmierzone w 1983 na stacji antarktycznej Wostok.

#5. Antarktyda jest jedynym kontynentem na którego terenie występują wszystkie strefy czasowe.

PC03_antarktyda_05

Mimo wszystko ekipy poruszające się po kontynencie stosują czas odpowiedni dla swojego ojczystego kraju, lub właściwy dla stacji z zaopatrzeniem. Warto przypomnieć, że w okolicach okołobiegunowych dni płyną nieco inaczej. Przy samym biegunie dzień polarny trwa 6 miesięcy, po czym ustępuje miejsca 6-miesięcznej nocy polarnej. Z tego względu klasyczne strefy czasowe dopasowane do cyklu noc/dzień, nie są tak bardzo istotne dla znajdujących się tam ludzi.

#6. „Lądolód znajdujący się na południe od równoleżnika 60° S”

PC03_antarktyda_06

W nomenklaturze Antarktydę nie zawsze określenia się jako „kontynent”, o wiele bardziej precyzyjnym określeniem jest „Lądolód znajdujący się na południe od równoleżnika 60° S”. Warto przy tej okazji przypomnieć, że na Antarktydzie nie ma niedźwiedzi polarnych, występują one w przeważającej części na półkuli północnej. Półkula południowa może za to pochwalić się pingwinami, w naturze występują one tylko na półkuli południowej.

#7. 26 lutego 1977 roku na Wyspie Króla Jerzego zostaje uruchomiona Polska Stacja Antarktyczna im. Henryka Arctowskiego

PC03_antarktyda_07

Stacja działa do dziś i można nawet odwiedzić jej stronę internetową www.arctowski.pl Stacją opiekuje się Zakład Biologii Antarktyki Instytutu Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk.

#8. W 2013 roku zespół Metallica zagrał pełny koncert na Antarktydzie.

PC03_antarktyda_08

Na Antarktydzie bardzie ciepło został przyjęty zespół Metallica, który zagrał tam gig „Freez Em All” dopełniając planu wystąpienia na wszystkich 7 kontynentach w ciągu roku.

#9. W 1959 roku podczas tajnych obrad podpisano Traktat Antarktyczny

PC03_antarktyda_09

W 1959 roku podczas tajnych obrad 12 krajów podpisało Traktat Antarktyczny deklarując, że kontynent ten będzie wolny od działań wojennych. Polska przystąpiła do Traktatu Antarktycznego już w 1961 roku, a po uruchomieniu stacji Arctowski w 1977 uzyskała prawo głosu  (aktywne do dziś).

#10. Emilio Palma został wpisany do księgi rekordów Guinnessa jako pierwszy człowiek urodzony na Antarktydzie.

PC03_antarktyda_10

Działo się to w 1978 roku i prawdopodobnie maczał w tym palce rząd Argentyny, ponieważ narodziny i wpis w metryce „Urodzony w Argentynie Arktycznej” mogą stanowić precedens do późniejszych roszczeń o prawa do tego terenu.

 

Autor: Iskier
Źródła: wikipedia, arctowski.pl

Top
%d bloggers like this: