You are here
Home > JoeMonster > Ciekawostki > 10 potwornickich ciekawostek – Hiszpania

10 potwornickich ciekawostek – Hiszpania

Przekonaj się czy wiesz o wszystkich.

 

#1. W Hiszpanii produkuje się 750 000 ton ryżu rocznie.

10pc_hiszpania_01 copy

Ryż kojarzy nam się głównie z Azją, jednak mamy też europejskich producentów. Najwięcej ryżu produkuje się we Włoszech – Hiszpania plasuje się na drugim miejscu. Ryż jest składnikiem wielu tradycyjnych hiszpańskich potraw (choćby najbardziej w Polsce znana: paella), a na wschodnim wybrzeżu restauracje serwują ryż się na wiele różnych sposobów, np „Arroz negro” barwiony na czarno barwnikiem z mątwy. (link do grafik google)

#2. Santa Cruz del Valle de los Caidos w centralnej Hiszpanii to najwyższy na świecie krzyż. Ma 152 metry wysokości.

10pc_hiszpania_02 copy

„Narodowy Pomnik Świętego Krzyża w Dolinie Poległych” to monument który upamiętnia wojnę domową w trakcie której poległo 200000 żołnierzy i według różnych źródeł nawet pół miliona cywilów. Budowę zadekretował Francisco Franco 1 kwietnia 1940 – w pierwszą rocznicę zakończenia wojny. Budowa trwała niemal 20 lat, a co ciekawe cały kompleks (w którego skład wchodzi też okoliczna infrastruktura i mauzoleum) zostało wykonane między innymi rękami 20 tysięcy więźniów, w tym i więźniów politycznych (każdy dzień pracy oznaczał skrócenie wyroku o dwa dni, a za rok pracy darowano 10 lat więzienia)

#3. Badacze do dziś nie wiedzą skąd wywodzi się język Baskijski.

10pc_hiszpania_03 copy

Euskara – to nazwa języka którym posługuje się ludność Kraju Basków (obszar w północnej Hiszpanii i częściowo we Francji ze stolicą w Bilbao). Nie można go jednoznacznie dopasować do żadnej znanej rodziny językowej. Przypuszczenia są różne, jednak pewnym jest to, że nie należy do języków indoeuropejskich – co byłoby najbardziej naturalne ze względu na położenie geograficzne.

 

#4. Prawdziwa hiszpańska tortilla to gruby placek z jajek i ziemniaków.

10pc_hiszpania_04 copy

Cienki placek z mąki kukurydzianej z którym kojarzy nam się to słowo to tortilla meksykańska. Pamiętajcie o tym kiedy będziecie w hiszpańskiej, lub meksykańskiej restauracji.

 

#5. Alicante, Andaluzja, La Mancha, Gibraltar… te i wiele innych nazw geograficznych w Hiszpanii to nazwy o pochodzeniu arabskim.

10pc_hiszpania_05 copy

Kultura arabska nawet po odparciu inwazji miała ogromny wpływ na funkcjonowanie całego półwyspu iberyjskiego. Do dziś można zauważyć jej ogromne wpływy w języku i architekturze Hiszpanii i Portugalii.

#6. W Hiszpanii drzewa pomarańczowe owocują od września do czerwca.

10pc_hiszpania_06 copy

Miesiące letnie to czas w którym pomarańcze do Hiszpanii sprowadza się z Afryki i Ameryki Południowej, a następnie eksportuje dalej do Europy. Istnieją trzy główne rodziny pomarańczy: Navel, Blancas, Sangre. Czyli: „Pępkowe”, Białe i Krwiste. Można je łatwo odróżnić. Krwiste mają czerwony miąższ, „Pępkowe” od spodu mają dziurkę w kształcie pępka, a białe takiej dziurki nie mają. Ponadto w rodzinie pępkowej owoc rośnie podwójnie – jeden wewnątrz drugiego.

#7. Po hiszpańsku słowem „Polaco” określamy nie tylko Polaka, ale też mieszkańca Katalonii i… seks analny.

10pc_hiszpania_07 copy

Nie bardzo wiadomo dlaczego. Na szczęście nie jest to popularne określenie.

#8. W trakcie hiszpańskiego święta „Moros y Cristianos” symbolicznie wypędza się muzułmanów poza granice miasta.

10pc_hiszpania_08 copy

Hiszpanie świętują w ten sposób zwycięską rekonkwistę i odbicie półwyspu iberyjskiego z rąk Maurów.  Bo nie wiem czy wiecie, Hiszpanie już tysiąc lat temu mieli problem z nielegalnymi imigrantami, jednak znaleźli na nich sposób. Najpierw rekonkwista, a następnie Hiszpańska Inkwizycja!

 

#9. Hiszpańscy kloszardzi piją wina, których litr kosztuje w Polsce nawet 30 zł.

10pc_hiszpania_09 copy

Wino jest w Hiszpanii jednym z najtańszych napojów, można je kupić już za 50 centów za litr – dla porównania litr mleka kosztuje 1,00€. Nie powinniście być zdziwieni, kiedy jakiś bezdomny będzie chciał Was poczęstować całkiem dobrym winem. Takie sytuacje są zupełnie naturalne w tym kraju. Warto zwrócić uwagę na to, że jest to przeważnie zupełnie uczciwe wino uzyskiwane z winogron, nie ma to nic wspólnego z „winami” za 5 złotych, które możemy kupić w Polsce.
Jedno z najpopularniejszych hiszpańskich win stołowych „Don Simon” w polskich sklepach sprzedawane jest w cenach od 15 do 30 zł.

#10. Hiszpańskie dzieci dostają świąteczne prezenty od Trzech Królów Magów.

10pc_hiszpania_10 copy

Dzieci na swoje prezenty muszą czekać aż do 6 stycznia. W Wigilię Bożego Narodzenia dostają drobne upominki i słodycze – podobnie jak u nas 6 grudnia – a jest to dość nowa moda, która przyleciała do Hiszpanii na skrzydłach pop-kultury.

Autor: Iskier
Źródła: 1, 2, 3, 5, 6, 8

Pierwotnie opublikowano na JoeMonster.org

Top
%d bloggers like this: