You are here
Home > JoeMonster > Ciekawostki > 10 potwornickich ciekawostek na temat piwa

10 potwornickich ciekawostek na temat piwa

W 1814 roku ulice Londynu zostały zalane przez 1,5 mln litrów piwa. W piwnej powodzi zginęło 8 osób.

10PC_piwo_01 copy

Do uszkodzenia zbiorników z piwem doszło w browarze Meux and Company. Najpierw doszło do rozerwania zbiornika o pojemności 640000 litrów, a fala pociągnęła za sobą kolejne zniszczenia uwalniając łącznie niemal 1,5 mln litrów złocistego trunku. Większość z ośmiu ofiar utonęła w piwie, które zalało piwniczne pomieszczenia mieszkalne.

Pierwsze piwo w puszce pojawiło się na rynku w 1935 roku.

10PC_piwo_02 copy

Stało się to za sprawą piwowara niemieckiego pochodzenia Gottfrieda Kruegera i firmy American Can Co. Pierwsze puszki ważyły aż 100 gramów! To cztery razy więcej od puszek dzisiejszych. W Polsce rozlew do puszek zaczął się w 1991 roku – pierwszym puszkowym piwem był Okocim.

 

W średniowieczu picie piwa było bezpieczniejsze od picia wody.

10PC_piwo_03 copy

Studnie kopane na głębokość taką samą jak doły kloaczne nie dostarczały zbyt zdrowej wody. Podobnie było ujęciami rzecznymi. Woda była pełna bakterii, dzięki czemu wszelkie zarazy roznosiły się w oszałamiającym tempie. Alkohol zawarty w piwie rozwiązywał ten problem – zabijał bakterie. Słabe piwo podawano nawet dzieciom.

Za najstarszy polski browar uważa się Browar Zamkowy w Raciborzu.

10PC_piwo_04 copy

Pierwsze wzmianki o istnieniu browaru pochodzą już z końca XIII w. ale oficjalny rok założenia to rok 1567. Pomimo różnych zawirowań browar nie upadł i dziś możemy pić produkowane w nim piwa Twierdzowe i Raciborskie.

 

W Iraku znaleziono rachunek za piwo datowany na 2050 rok p.n.e.

10PC_piwo_05 copy

Alulu Beer Receipt to rachunek za „najlepsze” piwo z 2050 roku p.n.e „wystawiony” w sumeryjskim mieście Ur w starożytnym Iraku

 

Do 2013 w Rosji roku piwo nie było traktowane jak alkohol.

10PC_piwo_06 copy

Wszystkie produkty poniżej 10% zawartości alkoholu były sprzedawane jak zwyczajne napoje, a puby podające piwo nie musiały posiadać żadnej koncesji.

„Wina i oliwy kraj ten dla ostrego północnego zimna nie ma; zamiast wina używa piwa, które robią z żyta, pszenicy i jęczmienia albo orkiszu.” – Jan Długosz

10PC_piwo_07 copy

Tak o Polsce pisał Jan Długosz w rocznikach Annales seu cronicae incliti Regni Poloniae.
Opisał też bardzo ciekawe wydarzenia z 1303 roku w następujący sposób: „Konrad książę Cieniawski, dla ułomności ciała garbuskiem zwany, (…), zgodnym wyborem na arcybiskupstwo Salcburskie wyniesiony, udał się na objęcie swojej stolicy w towarzystwie znakomitszych prałatów i panów. Ale gdy dojechawszy aż do Wiednia dowiedział się, że w Salcburgu nie było piwa wywarzanego z pszenicy, którego on od dzieciństwa używać nawykł, ale pijano tylko wino, złożył arcybiskupstwo, i z Wiednia wrócił do Polski

 

Niels Bohr po wygraniu nagrody Nobla dostał od browaru Carlsberg dom z nieograniczonym dostępem do piwa.

10PC_piwo_08 copy

Do domu podłączono rurę dostarczającą piwo bezpośrednio z browaru. Tyle wygrać!

Średniowieczni piwowarzy sprawdzali zawartość cukru w brzeczce… spodniami.

10PC_piwo_09 copy

Na drewnianą ławkę wylewano brzeczkę, piwowarzy następnie siadali na niej w skórzanych spodniach. Po paru godzinach wstawali jednocześnie. Jeśli w brzeczce było odpowiednio dużo cukru, to ławka przyklejona do spodni podnosiła się razem z nimi. Próba zaliczona.

W 1991 roku do polskiego sejmu weszła Polska Partia Przyjaciół Piwa. Partia zdobyła 3,27% głosów.

10PC_piwo_10 copy

Utwór polityczny początkowo miał być żartem, jednak cieszył się on na tyle dużym zainteresowaniem, że startując w wyborach parlamentarnych uzyskał wysokie 10 miejsce (na 111 zgłoszonych komitetów) i wprowadził do sejmu 16 posłów. Partia następnie rozpadła się na dwie frakcje – Duże Piwo i Małe Piwo (które przekształciło się w Koło Poselskie Spolegliwość, a następnie w Koło Poselskie Partii Emerytów i Rencistów „Nadzieja”.

Jednym z członków był Krzysio Ibisz. Jak był jeszcze stary.

 

Autor: Iskier
Źródła: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10

 

Oryginał opublikowano na JoeMonster.org

Top
%d bloggers like this: