You are here
Home > JoeMonster > Ciekawostki > 10 potwornickich ciekawostek o psach i kotach

10 potwornickich ciekawostek o psach i kotach

Co je łączy, co je dzieli? A może tradycyjna mała wojna? Które lepsze?

#1. Silniejsza strona

Eksperyment sprawdzający preferencje przeprowadzono już w 1991 roku. Okazało się wtedy, że 50% kotów jest „praworęcznych”, a 40% „leworęcznych”. Pozostałe 10% nie wykazywało dominacji żadnej ze stron. W 2006 roku przeprowadzono podobny eksperyment na psach. Wyniki wykazały równe rozłożenie prawo i „leworęczności” z absolutnie pomijalną ilością psów bez silniejszej strony.

Jeśli chcecie sprawdzić to u Waszego pupila, to pamiętajcie, że nie wystarczy po prostu sprawdzić, którą łapą zwierzę „sięgnie” po zabawkę. Test trzeba przeprowadzić wielokrotnie i na podstawie wyników oszacować, czy któraś ze stron jest chętniej wybierana.

#2. Kraaa, muuu, cholera, jak to szło…

Koci język jest o wiele bardziej złożony od tego, którym posługują się psy. Pamiętajmy jednak, że komunikacja między zwierzętami odbywa się także na wielu różnych płaszczyznach i opiera się także na innych zmysłach. Psy i koty posługują się „w rozmowie” specyficznymi ruchami czy postawami. W grę wchodzi także obwąchiwanie czy lizanie.

#3. Nietypowo!

Największe nagromadzenie gruczołów potowych występuje u tych zwierząt właśnie na łapach, jednak nie to jest najciekawsze. Psy i koty pocą się bardzo rzadko, a według badaczy pocące się kocie i psie stopy mają za zadanie nawilżyć lekko poduszki, by zwiększyć ich przyczepność w trakcie biegu.

#4. Psia jucha!

U kotów rozróżniamy grupy A, B i AB. Psia krew jest nieco bardziej skomplikowana i określa się w niej grupę erotrycytarnych antygenów powierzchniowych (DEA). Najważniejszą grupą jest DEA 1.1 – ma ją niemal połowa psów, a co najważniejsze, są one uniwersalnymi biorcami – mogą przyjąć krew od każdego psa, bez względu na jego grupę.

#5. Odbij to

Ciężko jest sobie jednak wyobrazić, jak wyglądałoby odciskanie tych danych w dokumentach.

#6. Nie tylko Azjaci!

Polska posiada jedną z mroczniejszych „tajemnic” w tym względzie. W wielu miejscach w tradycyjnej medycynie naturalnej wykorzystywało się psi tłuszcz. Dziś w Polsce jest to prawdopodobnie jedynie obiekt żartów, jednak dla większości osób zagranicą wykorzystywanie psiego tłuszczu do czegokolwiek przechodzi ludzkie pojęcie. A weźcie spytajcie babcię, co jest najlepsze na wygrzanie korzonków… (odpowiedź pewnie padnie w komentarzach).

#7. Om nom nom

Oczywiście w dzisiejszych czasach ciężko się do tego przyznać i prawdopodobnie ta tradycja jest już na wymarciu. Rozwiązania prawne zezwalają jednak na jedzenie psów i kotów.

#8. W kosmos go!

Pierwszy kot został wy… wystrzelony w kosmos 18 października 1963 roku i powrócił szczęśliwie na ziemię! Łajka była na orbicie nieco wcześniej, bo 3 listopada 1957 roku. Niestety, nie przeżyła tej misji.

#9. Będzie pozew!

W Polsce uważa się, że trwałe usunięcie pazurów to amputacja palców, więc zgodnie z ustawą nie wolno takich zabiegów przeprowadzać i grozi za nie kara jak za znęcanie się nad zwierzętami. Mimo tego jak sam zabieg wygląda, w wielu krajach jest wciąż wykonywany i bardzo popularny. I mówimy tutaj o krajach takich jak Kanada czy Stany Zjednoczone. (Tu jest miejsce na kawał o kolejce do weterynarza, ale pewnie ktoś wrzuci go w komentarze)

#10. Waga ciężka

W trosce o zdrowie naszych braci mniejszych zrezygnowano z takiej kategorii. Za cenę sławy ludzie mogliby posuwać się do prawdziwych bestialstw na zdrowiu swoich pupili. Nie można było do tego dopuścić.
Zobacz co działo się.
Źródła: 1, 2, 2b, 3, 4, 5, 7, 8, 9,
Materiał powstał dla portalu JoeMonster.org
Top
%d bloggers like this: