You are here
Home > JoeMonster > Ciekawostki > 9 potwornickich ciekawostek o piorunach

9 potwornickich ciekawostek o piorunach

Czy Bóg jest sprawiedliwy? Gdzie burze występują najczęściej? Czy poza Ziemią też można zostać porażonym przez błyskawicę?

#1. Panowie, nie ma lekko

 

Wydawać by się mogło, że natura jest dla nas okrutna i niesprawiedliwa. Nic bardziej mylnego, drodzy panowie! Kobiety są rażone piorunami przeważnie w trakcie wykonywania codziennych obowiązków, a panowie w swoim czasie wolnym. Przyczyną takiego obrotu sprawy jest to, że mężczyźni o wiele chętniej podejmują ryzykowne działania (poprzedzone często słowami „potrzymaj mi piwo” lub „ja nie zrobię?”, czy też „no to patrz”). Panowie po prostu pchają się w tarapaty.

#2. Nieduże miasto

Źródła nie są spójne. Najniższe średnie roczne podawane w publikacjach naukowych to 6000 ofiar śmiertelnych, jednak częściej przyjmuje się, że rzeczywista ilość ofiar przekracza 20 tysięcy. Ciekawsza statystyka dotyczy osób rannych w wyniku porażenia piorunem, a jest to nawet ćwierć miliona osób rocznie.

#3. Pogoda stabilna

Nietypowa pogoda spowodowana jest splotem kilku czynników. Okolica pokryta jest obszernymi rozlewiskami i bagnami, które wydalają z siebie duże ilości metanu.Ten unosi się w górę i trafia na masy powietrza schodzące od strony Andów. Ciężkie chmury zasilane metanem to doskonała pożywka dla wyładowań atmosferycznych. Burze nad Maracaibo są tak silne, że widoczne są nawet z 400 km. Od wieków służyły załogom statków za punkt orientacyjny.

#4. Podwaliny kserografii

Figury Lichtenberga mogą swoim kształtem kojarzyć nam się z układem nerwowym, czy po prostu niezwykle rozszczepionym drzewkiem. Lichtenberg, niemiecki fizyk, jako pierwszy zajął się badaniem tego zjawiska. W XVIII wieku stworzył bardzo silne źródło elektryczności i badał w jaki sposób wyładowania przemieszczają się po izolatorze. Żeby zarejestrować to co się dzieje, na powierzchnię izolatora wysypywał różnego rodzaju sproszkowane substancje. Kolejnym genialnym pomysłem było umieszczenie kartki papieru między izolatorem a proszkiem. W miejscach wyładowania elektrycznego na kartce pojawiał się wypalony ślad. Ciekawostką jest to, że właśnie ten sposób badania wyładowań elektrycznych dał zaczątek kserografii i dalej – drukowi.

#5. Grali na wyjeździe

30 osób zostało rannych, 11 zawodników z tej samej drużyny zginęło. Drużyna gospodarzy wyszła z tego bez szwanku.

#6. Bóg sprawiedliwy

Wydawać by się mogło, że Bóg jest wielce niesprawiedliwy, ktoś krzyknie, że w ogóle nie istnieje. Jak jednak tłumaczyć sprawiedliwość wymierzoną projektantom i konstruktorom, którzy postanowili stworzyć Jezusa ze styropianu przytwierdzonego do stalowej ramy? To się nie mogło udać. Gromowładny widział, konstruktorzy nie.

#7. Siii…

Temperatura powierzchni Słońca to około 5,5 tysiąca stopni Celsjusza. Piorun to ciepełko rzędu nawet 30 tysięcy stopni.

#8. Burze pyłowe

Zjawisko czasem nazywane jest „burzą pyłową”. Naukowcy nie są zgodni co do mechanizmu stojącego za powstawaniem tych wyładowań. Najczęściej mówi się o tym, że cząsteczki wydobywające się z wulkanu pocierają się o siebie tworząc potencjał elektryczny, i/lub ten potencjał powstaje w trakcie rozpadania się ww cząsteczek.

#9. Po prostu kosmos

Wiemy, że na takie burze można natrafić w trakcie spaceru po Marsie, Jowiszu, Wenus i Saturnie. Są to burze pyłowe (piaskowe) i potrafią mieć o wiele większy zasięg i silniejszy przebieg niż te znane z trzeciej planety od Słońca. Na Marsie burza potrafi pokryć całą planetę i trwać nawet więcej niż 100 dni.
Źródła:1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 9b,
Materiał powstał dla portalu JoeMonster.org
Top
%d bloggers like this: