You are here
Home > JoeMonster > W Mongolii znaleziono 1500-letnią mumię w trampkach Adidasa

W Mongolii znaleziono 1500-letnią mumię w trampkach Adidasa

i z bardzo bogatym wyposażeniem, co dla naukowców jest nie lada gratką.
00_zajawka

Znaleziska dokonano w górach Ałtaju na wysokości 2803 metrów n.p.m. Grób był głęboki na trzy metry i znajdowało się w nim wiele ziemskich „pamiątek”, włącznie z całym koniem(!), a mimo wszystko archeolodzy uważają, że był to pochówek przeciętnej osoby.

05

Pochowana osoba była przedstawicielką jednego z ludów tureckich, co dość szybko określono oglądając znalezione w grobie przedmioty. Ludy tureckie (turkijskie, turkskie, turskie, turańskie…) to bardzo rozległa geograficznie rodzina. Należą do niej między innymi polscy Tatarzy, choć najwięcej z przedstawicieli tej rodziny znajdziemy w Azji Mniejszej i dalej przez stepy Azji, aż po daleką Syberię.

Obecnie istnieje kilkadziesiąt różnych ludów tureckich na obszarze Eurazji.

mapa_tureckie
*Na kolorowo zaznaczono dzisiejsze występowanie ludów tureckich, różnice w kolorach to różne odmiany języka.

Określenie danych

Ciężko czasem nadążyć za naukowcami, jednak trzeba ufać ich metodom, bo wypadałoby wierzyć, że się na tym znają. Badacze ustalili, że pochowana osoba była kobietą i że pochówku dokonano w VI wieku, a teraz uwaga: datowano na podstawie znalezionego w grobie kapelusza, a płeć określono przy pomocy nieznalezionego w grobie łuku. Tzn.: nie było łuku, więc wypada na to, że babeczka.

07

Największą sensację wzbudziły oczywiście wspomniane w tytule buty z charakterystycznymi białymi paskami po bokach, wyglądem przypominające popularne trampki Adidasa. Znaleźli się ludzie, dla których jest to ostateczny dowód na…

…możliwość podróżowania w czasie…

…ale zostawmy tę niedorzeczność, bo Adik Dassler, razem z Adikiem Hitlerem się od tego ze śmiechu w 2064 przewracają.

00_zajawka

Te buty to dla archeologów to bardzo ważne znalezisko ze względu na detal wykonania tych butów. Potwierdza to, że ludy tureckie były wysoce wyspecjalizowane jeśli chodzi o rzemiosło użytkowe, a fakt, że znaleziona osoba nie miała być nikim ważnym, potwierdzałby tylko, że każdy mógł tak misternie wykonane buty nosić, więc były czymś powszechnym i ogólnodostępnym, a to wszystko w czasach, kiedy my nad Wisłą podcieraliśmy dupę liściem*.

*Oczywiście żartuję, ludy słowiańskie były bardziej rozwinięte, niż często chciałoby nam się wydawać.

03

Przy pochowanej osobie znajdowało się też sporo pięknie zdobionych ubrań, które wykonane były nie tylko z owczej, ale także z wielbłądziej wełny. Poza tym znaleziono wiele innych przedmiotów codziennego użytku i szczątki dorosłego konia. Badacze określili, że koń został przed pochówkiem poświęcony w ofierze.

08

Właśnie takie szczegóły pozwolą lepiej poznać zwyczaje i rytuały panujące wśród ludów tureckich na terenie środkowej Azji. To podobno najstarszy i jedyny tak dobrze zachowany pochówek turków w Azji środkowej. Tym bardziej dziwi fakt, że 1500 lat temu w tym miejscu biegały mumie w butach Adidasa, a dziś z okazji tak wielkiego odkrycia w muzeach fotografie epokowych znalezisk wykonuje się tosterem.

04

Całość znalezionego materiału zapewni badaczom kilka tygodni pracy. Po zidentyfikowaniu i opisaniu wszystkich przedmiotów zabiorą się za badanie samej „mumii”. Ująłem to w cudzysłowie, ponieważ ciało zostało zakonserwowane przez sprzyjające temu warunki atmosferyczne, a nie w wyniku umyślnego działania ludzi. Przynajmniej taki jest stan naszej wiedzy na chwilę obecną.

Autor: Iskier

Źródła:
1, 2, 3

Tekst oryginalnie pojawił się na JoeMonster.org

 

Top
%d bloggers like this: