You are here
Home > Sport i turystyka > Jakie to bieganie jest wspaniałe! Bynajmniej…

Jakie to bieganie jest wspaniałe! Bynajmniej…

Wszystkie fora i blogi atakują nas ciągle motywującymi tekstami i mottami dotyczącymi biegania. Dzisiejszy rozwój technologii obrazowania pozwala nam ubierać to wszystko w piękne zdjęcia i grafiki. Dzisiejszy technologia pozwala firmom odzieżowym i produkującym sprzęt sportowy, na najwyższej jakości marketing.

Ludzie w reklamach sprzętu sportowego są uśmiechnięci.

Wszystko jest takie cudowne i wspaniałe. Serotonina, endorfina… Zdrowy trening, zdrowa dieta, zdrowy uśmiech. Chcemy w to wierzyć, chcemy być częścią tego pięknego sportowego świata, jednostka w tej uśmiechniętej społeczności. Myślę że sam dość długo byłem przekonany, że to wszystko takie cukierkowe. Spojrzałem w lustro po treningu. Czułem się jak jakiś szczęśliwy gość z reklamy butów, a wyglądałem jakbym właśnie uciekł z Shawshank. Włosy przyklejone potem do twarzy, czerwona gęba, usta skrzywione, ramiona załamane.

To nic! Przecież bieganie jest takie zdrowe!

Emmm… bieganie owszem daje dużo frajdy i oddziałuje bardzo mocno na organizm, ale z tą zdrowotnością to nie ma co przesadzać. Biegając poruszamy całymi nogami, muszą one unieść ciężar całego ciała. Mięśnie nóg są bardzo duże, więc de facto angażujemy wielki procent masy ciała do pracy (porównajcie sobie ćwiczenie bicepsów hantlami – nic się nie dzieje). Nasz organizm dostaje przez to ogromnego kopa i pali mnóstwo kalorii, jednak niesie to za sobą ogrom zagrożeń. Bieganie, a w szczególności amatorskie bieganie osób z nadwagą to ogromne obciążenie dla serca, dla kręgosłupa, dla układu kostnego, dla stawów. Poza tym ogromne ryzyko, a wręcz stuprocentowa pewność złapania kontuzji. Wydaje mi się, że trening biegacza w bilansie strat i zysków wciąż wychodzi na plus. Trening biegacza – o to chodzi. Trening, całościowo, a nie samo bieganie. Osoby które biegają zaczynają zwracać uwagę na inne partie mięśni, w szczególności korpusu, zaczynają się zastanawiać nad dietą, nawadnianiem etc. To jest super zdrowe i fajne! Samo bieganie, to tylko najniebezpieczniejszy element całej maszynki, ale chęć stawiania czoła bieganiu bardzo dobrze napędza cały ten zdrowotny mechanizm.

Jak biegać, to z głową.

Piotr Iskra
Piotr Iskra - z życiowych dokonań najbardziej znaczącym będzie to, że nie ukończył szkoły podstawowej. Mimo wszystko "Nie ma wymówek!" #noexcuses
https://www.instagram.com/piotriskra/

Dodaj komentarz

Top
%d bloggers like this: