You are here
Home > Artykuł Sponsorowany > Odzież robocza – na każdą porę roku

Odzież robocza – na każdą porę roku

Praca na budowie czy w zakładzie produkcyjnym trwa przez cały rok, niezależnie od panujących warunków atmosferycznych. Dlatego też bardzo ważne jest, aby pracownik wypełniający swoje obowiązki zawodowe w zmiennej pogodzie był wyposażony w niezbędny strój służbowy, odpowiedni do panującej pory roku.

Kodeks pracy zobowiązuje pracodawcę do zapewnienia swoim pracownikom stosownej odzieży roboczej, obuwia roboczego oraz niezbędnych środków ochrony indywidualnej. Jednak po stronie pracodawcy pozostaje troska o to, aby dostarczone pracownikom odzież i obuwie były dostosowane do rodzaju wykonywanej pracy oraz warunków atmosferycznych. W Polsce zadanie to jest nieco trudniejsze z powodu dużego zróżnicowania klimatycznego.

W okresie zimowym temperatury spadają mocno poniżej zera, natomiast latem upały potrafią być niemal tropikalne. Dlatego też dobranie odpowiedniego stroju dla pracowników może stać się nie lada wyzwaniem. Optymalne dobranie stroju jest szczególnie ważne w przypadku pracowników pracujących na świeżym powietrzu lub w nieogrzewanych, czy słabo wentylowanych halach.

Można rozważyć kupno dość uniwersalnego zestawu, jakim jest kurtka wielosezonowa. Nie gwarantuje ona szczególnej ochrony przed mrozem, jednak w połączeniu z inną odzieżą typu polar czy bluza, może spisać się również i zimą. Zaletą odzieży wierzchniej tego typu jest możliwość odpinania i dopinania kaptura czy rękawów (w całości lub w połowie, w zależności od modelu) oraz czasami nawet ocieplanego podszycia. Minusem jednak może być pewna niedogodność związana z wszechobecnymi zamkami błyskawicznymi.

Odzież ochronna latem

Poczynając od wiosny, a już w szczególności w pełni lata, odzież ochronna powinna być przede wszystkim lekka i wytworzona z materiałów łatwo oddychających, najlepiej naturalnych. Dobór odpowiednich spodni jest również ściśle uzależniony od rodzaju wykonywanej pracy. Na niektórych stanowiskach można więc pozwolić sobie na nieco krótsze spodnie lub takie z odpinaną częścią nogawek. Niektóre obowiązki wymagają jednak ochrony całych nóg, przykładowo przed odpryskami – i wtedy absolutnie obowiązkowe są długie spodnie. Można jednak dobrać takie, które są cienkie i lekkie oraz bez jakichkolwiek warstw mogących sprzyjać przegrzaniu. Nie należy przy tym wszystkim zapominać o funkcjonalności odzieży, a na nią wpływa między innymi obecność kieszeni. Kombinezony również są rozwiązaniem dopuszczalnym na okres letni. Najwygodniejsze będą jednak te wyposażone w szelki i z minimalną ilością wypełnienia.

Szczególnie ważne podczas upałów, zwłaszcza dla pracowników pracujących w pełnym słońcu, jest nakrycie głowy. Jeżeli wewnątrzzakładowy regulamin nie przewiduje potrzeby noszenia kasku, należy zatroszczyć się o zaopatrzenie pracowników w czapki. Głowa jest wyjątkowo podatna na upał, a skutki przegrzania mogą być tragiczne.

Odzież ochronna zimą

Zima jest czasem bardzo wymagającym dla pracowników trudniących się pracą poza budynkami. Ważne jest więc, aby pracodawca zadbał o ich komfort pracy zapewniając im  stosowną odzież roboczą. Oczywiste wydaje się zaopatrzenie pracownika w ubrania, takie jak: spodnie, koszula czy bluza, jednak dłuższą chwilę zastanowienia należy poświęcić na kwestie związane z odzieżą wierzchnią, jaką jest na przykład kurtka. Do dyspozycji są lekkie ocieplane kurtki, które w połączeniu przykładowo z bielizną termoaktywną (daje ogromny komfort, pozwala ciału oddychać i zapewnia ciepło), stanowią doskonałe wyposażenie do pracy na mrozie. Dodatkowo można również wziąć pod rozwagę kwestię zakupu polarów, rękawic ocieplanych oraz czapek.

Niezależnie jednak od pory roku i rodzaju wykonywanej pracy, dobór odzieży powinien być podyktowany przede wszystkim bezpieczeństwem, funkcjonalnością i wygodą. Pracownik, którego ubranie robocze dostosowane jest do tych trzech czynników, będzie miał większą wygodę pracy, a tym samym wykona ją lepiej i efektywniej. Dlatego zakup odpowiedniej odzieży roboczej jest inwestycją, która zwróci się w postaci jeszcze wydajniejszej pracy pracowników.

Źródło: Glovex.com.pl – odzież robocza

Malkontent Anonim
Tekst nadesłany na naszego maila, lub dodany przez formularz dostępny na stronie.
http://malecontent.pl/wyslij-nam-tekst/

Dodaj komentarz

Top
%d bloggers like this: